612258-2022 - ÄndringSverige-Gustavsberg: IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
Rättelse
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
AV- Utrustning & Tjänster
Referensnummer: 2021KS/1289
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
II.1.4.
Kort beskrivning
Värmdö Kommun har ett behov av att modernisera mötesrum där nämndmöten, kommunfullmäktige och kommunstyrelsemöten genomförs.
Utrustningen skall även möjliggöra alternativa mötesformer som så kallade hybridmöten, vilket blir allt vanligare och är en del av nya etablerade arbetsformer.
Vår målsättning med denna upphandling är att förenkla och tydliggöra användandet i en driftsäker och robust miljö för att säkerställa både interna möten och möten i den demokratiska processen.
Upphandlingen omfattar åtta (8) av kommunens möteslokaler i kommunhuset i Gustavsberg.
Dessa mötesrum och samlingssal skall utrustas med lämplig lösning för att minska
AV-tekniska problem i relation till applikationer såsom MS teams, Lifesize, Google meet eller liknande mjukvarulösningar som kan förkomma i samband med dessa möten
Kommunen avser med denna upphandling att införskaffa och äga utrustningen, samt köpa stöd och supporttjänst för denna.