612318-2026 - Konkurrensutsättning
Sverige – Lyft- och hanteringsutrustning samt delar till sådan utrustning – Mobil vikarmskran till Kvarkenports, Umeå
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem
Varor
2. Förfarande
Förfarande
TitelMobil vikarmskran till Kvarkenports, Umeå
BeskrivningMobil vikarmskran för lastning av fartyg om minst 16 m bredd. Kran skall vara mobil på gummihjul för smidig transport mellan olika kajer samt kunna hantera virke, liner och bulk. Leverans önskas under 2026.
Typ av förfarandeÖppet
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artVaror
Huvudklassificering (cpv): 42400000 Lyft- och hanteringsutrustning samt delar till sådan utrustning
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001
Intern identifierareurn:eavrop:mdn:ProcurementProject:136446:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 42414110 Hamnkranar, 42414120 Kajkranar, 42414100 Lyftkranar, 42420000 Skopor och gripanordningar till kranar eller grävmaskiner