612322-2022 - ÄndringSverige-Stockholm: Diverse företags- och övriga tjänster
Rättelse
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Riskkapitalförvaltning: regionalt riskkapital, Stockholmsfonden
Referensnummer: UH-2022-113
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
79900000 Diverse företags- och övriga tjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Tillväxtverket söker en leverantör för att förvalta kapital med syfte att genomföra och förvalta riskkapitalinvesteringar i forskningsintensiva små eller medelstora företag i tidiga utvecklingsfaser. Ambitionen är ett riskkapitalprojekt som omsluter 250 miljoner kronor och som bidrar till finansieringen av minst 13 företag.