612457-2022 - ResultatSverige-Västerås: Urologisk vård
Sociala tjänster och andra särskilda tjänster – offentliga kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Öppenvårdsmottagning urologi Region Västmanland
Referensnummer: IN-IN22-0131
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
85121292 Urologisk vård
II.1.4.
Kort beskrivning
Region Västmanland genomför upphandling av vårdgivare som ska driva öppenvårdsmottagning inom specialiteten urologi i enlighet med vad som beskrivs i upphandlingsdokumenten.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
85120000 Läkarvård och tillhörande tjänster, 85121000 Läkarmottagningstjänster, 85121200 Medicinska specialisttjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Uppdraget innefattar utredning, diagnostik, behandling och uppföljning för patienter över 18 år med urologirelaterade sjukdomstillstånd och besvär som inte kräver akutsjukhusens resurser eller kan utföras av primärvården.
Mottagningen ska vara placerad i tätort i Västmanlands län under hela avtalstiden.
Verksamheten ska omfatta tidsbeställda besök i form av nybesök och återbesök, samt när så är motiverat även återbesök av mer akut karaktär för de patienter som är under utredning och behandling på mottagningen. I tillämpliga fall ska vårdprogram och nationella riktlinjer följas med avseende på principer för återbesök och intervall mellan eventuella återbesök.
I uppdraget ingår också att utföra specificerade urologiska operationer samt hantera patienter med godartade urologiska sjukdomar.
Syftet är att säkerställa att invånare har god tillgång till specialistkompetens inom urologi. Leverantören ska avlasta Urologkliniken i Region Västmanland vad avser nybesök och återbesök och därmed medverka till att vårdgarantin kan säkerställas.
Målet är att patienterna så långt som möjligt ska slutbehandlas för de tillstånd som ingår i detta uppdrag.
Det totala värdet av efterfrågade tjänster under aktuell avtalsperiod inklusive eventuella optioner beräknas uppgå till ca 31 MSEK.