612463-2022 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Yrkesutbildning
Sociala tjänster och andra särskilda tjänster – offentliga kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Yrkesintroduktion för teckenspråkiga 2022
Referensnummer: Af-2022/0056 6914
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
80530000 Yrkesutbildning
II.1.4.
Kort beskrivning
Det övergripande målet med tjänsten är att deltagarna i direkt anslutning till avslut av tjänsten får ett arbete eller startar företag själv som egenföretagare alternativt tillsammans med andra, till exempel i form av sociala arbetskooperativ. För vissa individer kan målet vara att påbörja en utbildning, till exempel Arbetsmarknadsutbildning, Folkhögskola, Kommunal vuxenutbildning, Yrkeshögskolan eller utbildning på universitet och högskola.
Kontraktsföremålet
Yrkesintroduktion för teckenspråkiga är en upphandlad tjänst som består av olika förberedande insatser i form av fyra moduler med total rikttid upp till 84 veckor.
Förberedande insatserna ges på svenskt teckenspråk och ska öka möjligheterna för personer som har teckenspråkig kommunikation att komma ut på den reguljära arbetsmarknaden.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
80500000 Utbildningstjänster, 80510000 Specialutbildning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen