612477-2022 - KonkurrensutsättningSverige-Solna: Bygg- och anläggningsarbeten: kraftverk och värmekraftverk
Meddelande om upphandling – försörjningssektorerna
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Pelletspannanläggning 20 MW Vänersborg
Referensnummer: 1007273295
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45251000 Bygg- och anläggningsarbeten: kraftverk och värmekraftverk
II.1.4.
Kort beskrivning
Uppförande av 1 st nytillverkad nyckelfärdig Pelletspannanläggning (pelletspannor inklusive tillhörande processutrustning) vid Vattenfalls produktionsanläggning Önafors i Vänersborg.
2 alternativ för lämnande av anbud gällande Pelletspannanläggningen finns:
1) Pelletspannor levereras och installeras i pannhall (industrihall) som beställaren/Vattenfall uppför och tillhandahåller.
2) Pelletspannor som levereras i prefabricerade moduler.
Anbud kommer att kunna lämnas på alternativ 1 eller 2 eller på både alternativ 1 och 2.
Inför steg 2/innan avlämnande av anbud i upphandlingen så kommer det att finnas möjlighet till visning av Anläggningsplatsen.
Allmänna bestämmelser: ABA99.
Intresseanmälan och anbud ska lämnas på svenska, se punkten Intresseanmälans och anbudets form och innehåll i Intresseanmälan/Förfrågningsunderlaget för mer detaljerad information.
Kontraktets giltighet är villkorat med avseende på beviljat bygglov.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 57 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45251000 Bygg- och anläggningsarbeten: kraftverk och värmekraftverk, 42514000 Maskiner och apparater för filtrering eller rening av gaser, 42515000 Fjärrvärmepanna
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
1 st pelletspannanläggning.