61253-2018 - ResultatSverige-Kungälv: Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal konsulttjänster el-projektörer för Kungälvs kommun, stiftelsen Kungälvsbostäder och Bokab
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71000000 Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen är ett ramavtal för fortlöpande avrop av konsulttjänster el-projektörer för Kungälvs kommun, stiftelsen Kungälvsbostäder och Bokab.
Ramavtalet kommer att omfattas av 4 konsulter och är rangordnat upp till 200 000 kr därefter gäller förnyad konkurrensutsättning upp till 400 000 kr.
I de enskilda uppdrag som avropas under ramavtalsperioden kan det ingå förstudie, förprojektering, detaljprojektering enligt krav som står i kontraktet.
För fler detaljer se förfrågningsunderlaget.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
71000000 Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster, 71241000 Genomförbarhetsstudie, rådgivning och analys, 71242000 Projektering och formgivning, kostnadsuppskattning, 71243000 Utkast till planer (system och integration), 71244000 Kostnadsberäkning, kostnadsövervakning, 71245000 Tillståndsplaner, arbetsritningar och specifikationer, 71300000 Ingenjörstjänster, 71314000 Energi och tillhörande tjänster, 71314100 Tjänster på elområdet, 71314300 Konsulttjänster för energibesparing, 71321000 Tekniska konstruktionstjänster för maskintekniska och elektriska installationer i byggnader, 71323100 Konstruktion av elnät, 71323200 Teknisk konstruktion av anläggning, 71324000 Byggnadsekonomisk kalkylering, 71600000 Teknisk provning, analys och konsulttjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen