61255-2018 - ResultatSverige-Kungälv: Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal konsulttjänster projektörer för VA, markbyggnad mfl omg 3
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71000000 Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen har varit annonserad tidigare och enligt dom rättat avseende krav samt av verksamheten omarbetat i vissa delar. Upphandlingen är ett ramavtal för konsulttjänster projektering utifrån rådande trafiksituation avseende fackområdena yttre VA, markbyggnad mfl för Kungälvs kommun. Ramavtalet kommer att omfattas av 5 konsulter och är rangordnat upp till 400 000 SEK därefter gäller förnyad konkurrensutsättning upp till 600 000 SEK.
I de enskilda uppdrag som avropas under ramavtalsperioden kan det ingå förstudie, förprojektering, detaljprojektering enligt krav som står i kontraktet.
Observera att det kan finnas tecknade angränsade ramavtal vars omfattning inte ingår i detta uppdrag så som trafikutredningar, buller, riskanalyser för vibrationer mfl.
För mer information se förfrågningsunderlaget i sin helhet.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
71000000 Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster, 71250000 Arkitekt-, ingenjörs- och mätningstjänster, 71251000 Arkitekt- och byggmätningstjäster, 71300000 Ingenjörstjänster, 71311000 Konsulttjänster för väg- och vattenbyggnad, 71311100 Stödtjänster för väg- och vattenbyggnad, 71311210 Konsulttjänster för vägar, 71311220 Vägingenjörstjänster, 71311300 Konsulttjänster för infrastruktur, 71312000 Byggnadsteknisk rådgivning, 71313410 Riskbedömning för bygg- och anläggningsarbeten, 71314100 Tjänster på elområdet, 71315000 Byggnadsteknik, 71321300 Konsulttjänster inom VA, 71322000 Ingenjörstjänster avseende väg- och vattenbyggnation, 71322100 Kostnadskalkylering (byggnadsekonomi) för väg- och vattenarbeten, 71322200 Konstruktion av rörledningar, 71322500 Teknisk konstruktion av trafikanläggningar, 71323200 Teknisk konstruktion av anläggning, 71324000 Byggnadsekonomisk kalkylering, 71325000 Konstruktion av grundkonstruktion, 71326000 Kompletterande byggnadstjänster, 71327000 Bärverksprojektering, 71332000 Geotekniska ingenjörstjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen