61256-2018 - ResultatSverige-Kungälv: Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Projektering av LSS boende och verksamhetslokaler Vena 1:3 Ytterby Kungälvs kommun
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71000000 Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser konsulttjänster projektering för LSS boende och verksamhetslokaler Vena 1:3 Ytterby utifrån antagen detaljplan och förstudie.
Byggnadens totala BTA-yta är ca 685 m2 fördelat på 540m2 LSS-boende och 145 m2 daglig verksamhet.
För mer detaljer se förfrågningsunderlaget med bilagor.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
71000000 Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster, 71200000 Arkitekttjänster, 71210000 Arkitektoniska konsulttjänster, 71240000 Arkitekt-, ingenjörs- och planeringstjänster, 71242000 Projektering och formgivning, kostnadsuppskattning, 71243000 Utkast till planer (system och integration), 71244000 Kostnadsberäkning, kostnadsövervakning, 71245000 Tillståndsplaner, arbetsritningar och specifikationer, 71246000 Fastställande och angivande av kvantiteter inom byggverksamhet, 71248000 Projektövervakning och dokumentation, 71300000 Ingenjörstjänster, 71310000 Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster, 71312000 Byggnadsteknisk rådgivning, 71313200 Konsulttjänster för ljudisolering och akustik, 71314000 Energi och tillhörande tjänster, 71314100 Tjänster på elområdet, 71315000 Byggnadsteknik, 71315100 Byggnadsmaterialrådgivning, 71315200 Byggkonsulttjänster, 71316000 Konsulttjänster för telekommunikation, 71317000 Konsulttjänster för skydd mot och kontroll av faror, 71317100 Konsulttjänster för skydd och kontroll av eldsvåda och explosion, 71318000 Byggtekniska konsulttjänster och rådgivning, 71318100 Ljustekniska tjänster, 71320000 Byggtekniska konstruktionstjänster, 71321100 Byggnadsekonomiska tjänster, 71321400 Konsulttjänster inom ventilation, 71323100 Konstruktion av elnät, 71325000 Konstruktion av grundkonstruktion, 71327000 Bärverksprojektering, 71420000 Landskapsarkitektur
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen