Huvudsaklig verksamhet Fritidsverksamhet, kultur och religion
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Nytt affärssystem Länstrafiken i Västerbotten
Referensnummer: 22/12
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 72212440 Programvaruutvecklingstjänster för finansiell analys och redovisning
II.1.4.
Kort beskrivning
Länstrafiken i Västerbotten AB har för avsikt att upphandla ett nytt affärssystem. Syfte är att anskaffa en affärssystemslösning innehållande funktionalitet för att hantera ekonomisk bokföring och kringliggande ekonomiska tjänster.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 48440000 Programvara för finansiell analys och redovisning, 48444100 Faktureringssystem, 48812000 Ekonomiska informationssystem, 72212443 Programvaruutvecklingstjänster för redovisning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen