612665-2023 - KonkurrensutsättningSverige-Örebro: Plantskoleprodukter
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Utplanteringsväxter och barrotade perenner
Referensnummer: Tos 5861/2023
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
03450000 Plantskoleprodukter
II.1.4.
Kort beskrivning
Inbjudan till anbudsgivning för utplanteringsväxter och barrotade perenner
Välkomna med ert anbud.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
03110000 Grödor, trädgårdshandels- och trädgårdsprodukter, 03120000 Trädgårdsväxter och plantskoleprodukter
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Härmed inbjuds ni att inkomma med anbud gällande ramavtal på utplanteringsväxter och barrotade perenner för leverans till Örebro kommun, organisationsnummer 212000-1967. Upphandlingen baseras på de villkor och förutsättningar som anges i upphandlingsdokumenten.
Volymer baseras på 2021 års inköpsstatistik. Total volym av utplanteringsväxter för fyra år är ca 2 000 000 SEK. För barrotade perenner är den totala volymen för fyra år ca 4 000 000 SEK. Ramavtalets maximala takvolym: 12 miljoner.
Angiven uppskattad volym är ungefärlig och ska inte betraktas som bindande.
Behovet att variera växtsorter växlar utifrån trender, framtagning av nya sorter samt budgetanslag. Det kan innebära att beställningarnas variation mellan åren kan sträcka sig från att omfatta delar av det i upphandlingen prissatta utbudet och andra växtsorter till att beställningar begränsas helt eller delvis av stramare budgetutrymme. Varukorgarna som bifogas denna upphandling ska ses som ett exempel och motsvarar beställarens behov historiskt. Viss variation kommer att förekomma vid beställningarna som läggs efter avtalstecknandet.
Välkomna att lämna anbud!