612727-2021 - ResultatSverige-Vänersborg: Byggnation av föreläsningssal
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Nybyggnation av flerfunktionell mötessal, Myrten 10 Vänersborgs kommun
Referensnummer: SBN 2020/120
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45212340 Byggnation av föreläsningssal
II.1.4.
Kort beskrivning
Totalentreprenad för nybyggnation av en flerfunktionell mötessal i Vänersborgs kommun. Mötessalen ska byggas på kv Myrten 10 och ska ansluta till kommunhuset. Ombyggnation och anpassning i Vänersborgs kommunhus ingår därmed också i entreprenaden.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45100000 Förberedande anläggningsarbeten, 45210000 Byggnadsanläggning, 45216114 Parlamentsbyggnader och andra byggnader med samlingssalar, 45300000 Byggnadsinstallationsarbeten, 45310000 Installation av elektriska ledningar och armatur, 45313100 Hissinstallationer, 45330000 Rörmokeriarbeten, 45331000 Installation av värme, ventilation och luftkonditionering, 45332000 VA- och dräneringsarbeten, 45400000 Färdigställande byggnadsarbeten, 45421000 Snickeriarbeten, 45421100 Montering av dörrar, fönster och tillhörande element, 45430000 Golvbeläggning och väggbeklädnad, 45443000 Fasadarbeten
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
AF ADMINISTRATIVA FÖRESKRIFTER
Dessa administrativa föreskrifter ansluter till AMA AF 12.
För entreprenaden gäller Allmänna Bestämmelser ABT 06 för totalentreprenader avseende byggnads-, anläggnings- och installationsarbeten.
Alla namn och personuppgifter som förekommer i förfrågningsunderlag enligt dessa administrativa föreskrifter hanteras enligt reglerna i EU:s dataskyddsförordning (EU) 2016/679 (GDPR).
Detsamma förutsätts gälla för de namn och personuppgifter som lämnas i anbud eller annan handling enligt dessa administrativa föreskrifter.
AFA.12 Beställare
Vänersborgs kommunFastighet och serviceSundsgatan 29462 85 Vänersborg
AFA.21 Översiktlig information om objektet
Vänersborgs kommun ska enligt beslut av kommunfullmäktige uppföra en ny mötessal på kv Myrten 10. På samma plats har det tidigare stått en mötessal som revs år 2017 på grund av mögelangrepp. Den nya mötessalen ska ersätta tidigare mötessal där kommunen hade politiska sammanträden, föreläsningar och andra större tillställningar.
Beställarens målsättning är att mötessalen ska kunna anpassas för kommunens olika verksamheter, men ändå vara så kostnadseffektiv som möjligt. Några av de användningsområden som mötessalen ska kunna hantera är: politiska sammanträden, utbildningar och konferenser. Utöver detta har även andra möjligheterdiskuterats, som att nyttja lokalen som arbetsyta, att salen ska vara omställningsbar utan fast inredning.
Mötessalen ska kunna hantera möten för 300 personer. Mötessalen ska uppföras i enlighet med den aktuella detaljplanen som på ett tydligt sätt anger hur salen kan utformas utvändigt.
Byggnationen av mötessalen kommer att medföra påverkan på befintligt kommunhus, på flera våningsplan.