612768-2022 - ResultatSverige-Göteborg: Kollektivtrafik med tåg
Meddelande om koncessionstilldelning
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/23/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Vänertåg 2020
Referensnummer: 1-655-19
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
60210000 Kollektivtrafik med tåg
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser kollektivtrafik med tåg längs Vänerbanan med slutstation Göteborg och Karlstad.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 900 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Koncessionen är uppdelad i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen