Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Trafikplanering och Optimering Dnr 197/2020
Referensnummer: 20/11
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 71311200 Konsulttjänster för transportsystem
II.1.4.
Kort beskrivning
Syftet med denna upphandling är att finna en systemstödslösning för trafikplanering och optimering i vilken det ska gå att kombinera allmän och särskild kollektivtrafik s.k. integrerad trafik. Därmed vill vi realisera att fler personer åker kollektivt på landsbygden, samt möjliggöra för kunder som idag åker med serviceresefordon att kunna öka sitt resande med allmän kollektivtrafik.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 71311300 Konsulttjänster för infrastruktur, 71356400 Tekniska planeringstjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen