612783-2020 - KonkurrensutsättningSverige-Jönköping: Programvaruutvecklingstjänster för dokumentredigering, ritning, bildhantering, schemaläggning och produktivitet
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
System, schemaläggning och tjänstefördelning skola
Referensnummer: 19/256
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
72212300 Programvaruutvecklingstjänster för dokumentredigering, ritning, bildhantering, schemaläggning och produktivitet
II.1.4.
Kort beskrivning
Inledning
Jönköpings kommun (Beställaren) inbjuder ansökande (leverantör) att ansöka om att delta i upphandling avseende System för schema och tjänstefördelning för grundskola och gymnasieskola.
Omfattning
Upphandlingen avser digitalt system för schemaläggning och tjänstefördelning för beställarens grundskolor och gymnasieskolor.
Systemet ska stödja skolornas behov av en effektiv schemaläggning av undervisningen, personalens arbetstid och resursanvändandet av lokaler. Systemet ska stödja skolornas tjänsteplanering av personalens arbetstid. Systemet ska stödja skolornas behov av publicering av schema.
Systemet ska levereras som en molntjänst. Schemasystemet ska fungera tillsammans med vår lärplattform, idag Vklass, samt vårt barn- och elevregister, idag TietoEducation.
Närvarohantering ska erbjudas som en option.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
48100000 Programvara för särskild industri, 48330000 Programvara för schemaläggning och produktivitet, 48332000 Programvara för schemaläggning, 48400000 Programvara för affärstransaktioner och personliga affärer, 48450000 Programvara för tidsredovisning eller personal, 48810000 Informationssystem
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Antalet elever i de olika skolformerna 15.11.2020:
Skolform
Antal elever
Gymnasieskolan
5 276
Grundskola 7 - 9
4 090
Grundskola F-6 (option med förhoppning av utnyttjande våren 2023)
9 255
Summa antal elever (inkl. option)
18 621
Övergripande mål
Systemet ska tillgodose de behov varje skola har för att planera och schemalägga sin verksamhet
Systemet ska ha informationsöverföring från och till Beställarens Barn- och elevregister, nuvarande system TietoEducation
Systemet ska ha informationsöverföring till Beställarens Lärplattform, nuvarande system Vklass