Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
CVK och CDK
Referensnummer: UC-2023-93
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 33141300 Utrustning för venpunktering och blodprovstagning
II.1.4.
Kort beskrivning
De produkter som denna upphandling avser nyttjas inom Beställarens verksamheter inom sluten och öppenvård, Intensivvård, Onkologi, Dialys och omfattar produkter som ska nyttjas för injektion,
infusion, nutrition och dialys.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
Anbud får lämnas föralla delar
Högsta antal delkontrakt som kan tilldelas en anbudsgivare: 24Den upphandlande myndigheten förbehåller sig rätten att tilldela kontrakt genom att kombinera följande delkontrakt eller grupper av delkontrakt:
Se kravspecifikation för anbudsområde 1-24
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Del nr: Anbudsområde 1. CVK-set vuxen korttid (Ej tunnelerade)
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 33100000 Medicinsk utrustning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Del nr: Anbudsområde 2. CVK-set barn korttid 1-lumen 3 Fr och 4 Fr
Ytterligare CPV-kod(er) 33140000 Medicinska förbrukningsartiklar
Del nr: Anbudsområde 3. CVK-set barn korttid 2 -lumen 3 Fr och 4,5 Fr
Ytterligare CPV-kod(er) 33141000 Engångsartiklar för icke-kemiskt medicinskt bruk och hematologiska förbrukningsartiklar
Del nr: Anbudsområde 4. CVK-set barn korttid 2 och 3 lumen 4 Fr och 5,5 Fr
Del nr: Anbudsområde 5. CVK-set vuxen korttid högtryck
Del nr: Anbudsområde 6. CVK-set vuxen korttid för högtryck med fast monterat injektionsmembran
Del nr: Anbudsområde 7. CVK-set vuxen korttid högflöde
Del nr: Anbudsområde 8. J -Ledare
Del nr: Anbudsområde 9. CVK-set vuxen långtid
Del nr: Anbudsområde 10. CVK-set barn långtid 4,2 Fr
Del nr: Anbudsområde 11. CVK-set barn långtid 5 Fr
Del nr: Anbudsområde 12. CVK-set barn långtid 6,6 Fr
Del nr: Anbudsområde 13. CVK-set vuxen långtid för högtryck
Del nr: Anbudsområde 14. CVK-set barn långtid för högtryck
Del nr: Anbudsområde 15. CVK-set barn och vuxen långtid typ Groshong
Del nr: Anbudsområde 16. Akut CVK kateter över nål
Del nr: Anbudsområde 17. Introducer för PA-kateter
Del nr: Anbudsområde 18. Flödesavstängning typ Floswitch
Del nr: Anbudsområde 19. CDK-set korttidsavändning 2-lumen - raka
Del nr: Anbudsområde 20. CDK-set korttidsanvändning 3-lumen
Del nr: Anbudsområde 21. CDK-set för långtidsanvändning 2-lumen - antegrad inläggning
Del nr: Anbudsområde 22. CDK-set för långtidsanvändning 2-lumen - retrograd inläggning
Del nr: Anbudsområde 23. Kateterlås med citrat 46,7%
Del nr: Anbudsområde 24. Kateterlås med Taurolidin