See the notice on TED website
2. Förfarande
Förfarande
Titel: Anbudsinbjudan Detaljprojektering Messaure - Finska Gränsen
Beskrivning: Ni är inbjudna till att lämna anbud i Svenska kraftnäts upphandling av detaljprojektering av luftledning för projekt Messaure- Finska gränsen. De anbudsgivare som har fått denna inbjudan till att lämna anbud har valts ut av Svenska kraftnät efter genomförd kvalificering/eQual. Endast de leverantörer som är kvalificerade genom Svenska kraftnäts kvalificeringssystem inklusive eQual för just denna upphandling har rätt att lämna anbud. Svenska kraftnät och den finska transmissionsnätsoperatören Fingrid planerar att bygga en ny 400 kV växelströmsledningsledning mellan station Messaure i Sverige och station Viitajärvi i Finland. Ledningen behövs för att öka överföringsförmågan av el mellan Sverige och Finland. Den nya ledningen kommer att bestå av ca 18 mil 400 kV luftledning mellan station Messaure och Finska gränsen. För projekteringen och entreprenadens praktiska genomförande delas sträckan upp i två paket.
Typ av förfarande: Förhandlat förfarande utan föregående meddelande om upphandling
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 71000000 Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:63512:Lot:1