61301-2020 - ResultatSverige-Uppsala: Pappersvaror och övriga föremål
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Tryckmaterial allmänt
Referensnummer: VF2019-0027
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
30199000 Pappersvaror och övriga föremål
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser tjänster samt varor med två upphandlingsområde. Området Kuvert med och utan tryck. Med och utan fönster. Journalomslag, vadderade påsar, Område Blanketter, remisser, journalblad, högkostnadskort, räkningar, kvitton, lablistor, broschyrer och brevpapper m.m. har avtals start ett år senare. I upphandlingen ingår även tjänsten "godkännande av korrektur" och dess relevanta uppgifter.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
22100000 Tryckta böcker, broschyrer och foldrar, 22800000 Register, kontoböcker, pärmar, blanketter och övriga trycksaker av papper eller kartong, 22820000 Blanketter, 30199230 Kuvert, 30199710 Tryckta kuvert
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlingen
Upphandlingens referensnummer och benämning är: VF2019-0027 Tryckmaterial allmänt
Upphandlingen avser ramavtal och omfattar följande produktgrupper:50- 67Detaljerad information om varje grupp och dess innehållande positioner finns i bilaga " Artikelspecifikation".Bilaga 1 "information om produkter" innehåller extra nödvändig information om efterfrågade produkter.
Upphandlingens värde för 12 månader uppskattas till: 3 500 000 SEK, dock kan inga volymer garanteras.
Avtalsperiod
Avtalets beräknade startdatum: 1.6.2020
Avtalets beräknade slutdatum: 31.5.2023
Avtalslängden är 36 månader med möjlighet till 1 st. förlängningsoptioner à 12 månader.