613120-2023 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Cytometrar
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Flödescytometer
Referensnummer: K 2023-4674
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
38434510 Cytometrar
II.1.4.
Kort beskrivning
Karolinska Universitetssjukhuset (nedan Karolinska) inbjuder er att lämna anbud i upphandlingen av Flödescytometrar.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
38400000 Instrument för kontroll av fysikaliska egenskaper
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Karolinska har för avsikt att upphandla sju (7) stycken fabriksnya flödescytometrar inklusive instrumentbord, instrumentdator och erforderliga tillbehör. På Karolinska används flödescytometri hos flera verksamheter med olika behov och upphandlingen är uppdelad i två delområden.