613189-2026 - Resultat
Sverige – Personbilar – Fordon 2026: Ramavtal för personbilar och transportbilar
Meddelande om upphandlings- eller koncessionstilldelning – standardsystem
Varor
2. Förfarande
Förfarande
Titel: Fordon 2026: Ramavtal för personbilar och transportbilar
Beskrivning: Upphandlingen avser Årjängs kommuns behov av köp av fabriksnya personbilar och transportfordon som, enligt vid var tid gällande regelverk, får framföras med B‑körkort. Upphandlingen är indelad i två (2) anbudsområden. Anbud kan lämnas på ett (1) eller båda (2) anbudsområdena: Anbudsområde A – Personbilar Anbudsområde B – Transportfordon Ramavtal kommer att tecknas med en (1) eller flera leverantörer per anbudsområde. Upphandlingen omfattar inte någon utvärdering eller rangordning av specifika fordonsmodeller. Val av fordon och tilldelning av kontrakt sker istället vid avrop, i enlighet med den avropsmodell som anges i punkten 1.5 samt bilaga 3 Avropsmodell. Vid ramavtalets ikraftträdande ska ramavtalet omfatta de fordonsmodeller som godkänts inom respektive anbudsområde. Under ramavtalets löptid har leverantör möjlighet att anmäla nya eller uppdaterade fordonsmodeller i enlighet med ramavtalets villkor. Upphandlingen omfattar även option på tillkommande utrustning samt tillhörande serviceavtal, i den omfattning som närmare framgår av upphandlingsdokumenten. Exempel på tillkommande utrustning anges i kravspecifikationen.
Intern identifierare: KS/2026:72
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Varor
Huvudklassificering (cpv): 34110000 Personbilar
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Titel: Generell del
Intern identifierare: 1862619-0
Del (anbudsområde): LOT-0002
Titel: Personbilar
Intern identifierare: 1862620-1
Del (anbudsområde): LOT-0003
Titel: Transportfordon
Intern identifierare: 1862621-2