613197-2023 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal entreprenadbesiktning
Referensnummer: FB 2023/1183
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71000000 Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser ramavtal för entreprenadbesiktningar, där följande roller omfattas:
Huvudbesiktningsman
Besiktningsman – Bygg
Besiktningsman - Mark
Besiktningsman – Rör
Besiktningsman – Luftbehandling/ventilation
Biträdande besiktningsman - Hiss
Besiktningsman - El
Besiktningsman - Styr och övervakning
Besiktningsman – Plåt (inkluderar tätskikt och yttertak)
Besiktningsman - Fiber/bredbandsinstallationer
Besiktningsman – Stomme
Besiktningsman - Fasad
Uppdrag kommer att avropas vid behov. I samband med avrop kommer att specificeras vilket skede och moment som ska utföras.
Ramavtal kommer att tecknas för en tid om två år från kontraktsskrivning med option på förlängning om 1 år + 1 år. Maximal ramavtalslängd är därmed fyra år.
Ramavtal kommer om möjligt att tecknas med två leverantörer. Beställaren har för avsikt att avropa arbeten för cirka 3,5 Mkr/år. Beräknade volymer anger dock inte någon utfästelse eller bedömd kontraktsvolym.
Uppskattad volym för ramavtalet med samtliga förlängningar är 14 Mkr. Takvolym för ramavtalet är 15 Mkr.
Beställaren förbehåller sig rätten att upphandla enskilda projekt separat.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 15 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
71000000 Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster, 71631000 Teknisk besiktning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen