613263-2020 - ResultatSverige-Ängelholm: Programvaruutvecklingstjänster för licenshantering
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Licenspartner
Referensnummer: KS 2020/495
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
72212218 Programvaruutvecklingstjänster för licenshantering
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar en Licenspartner och därtill kopplade konsulttjänster.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
48218000 Programvara för licenshantering, 72200000 Programmering av mjukvara samt rådgivning, 72250000 System- och stödtjänster, 72260000 Programrelaterade tjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlingen omfattar en Licenspartner och därtill kopplade konsulttjänster, genom avtal med en
Leverantör som innehar såväl expertis som erforderliga verktyg samt agerar återförsäljare av licenser och förnyelse av underhåll av licenser.
Avsikten är att kommunen ska förenkla och förbättra sin licenshantering vid nyanskaffning och
Kompletteringsköp av licenser, förnyelse av service och support samt att säkerställa compliance vid
Förändringar i sin IT-miljö.
Efterfrågade tjänster kan utgöras av installation, implementation, konfigurering, uppgradering, utbildning och anpassningar av produkter.
Ängelholm kommun har på sitt administrativa nät ca 2 000 användare och ca 1 300 arbetsplatsdatorer
Ängelholms kommuns pedagogiska nät har ca 1 500 pedagogisk personal samt 8 200 elever.