613385-2023 - ResultatSverige-Göteborg: Bygg- och anläggningsarbeten: skolbyggnader
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Burggården gymnasium - Ombyggnad
Referensnummer: 18/31
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45214200 Bygg- och anläggningsarbeten: skolbyggnader
II.1.4.
Kort beskrivning
Denna entreprenad avser in- och utvändig renovering av Burgården gymnasieskola hus A och hus B.
Projektet innefattar lokalanpassningar, utbyte av ventilation och belysning, ytskiktsrenovering och större åtgärder av tak, fasad och fönster.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45111100 Rivning, 45260000 Takarbeten och andra byggarbeten som kräver specialkunskaper eller specialverktyg, 45262700 Ombyggnadsarbete, 45300000 Byggnadsinstallationsarbeten, 45310000 Installation av elektriska ledningar och armatur, 45331000 Installation av värme, ventilation och luftkonditionering, 45400000 Färdigställande byggnadsarbeten, 45420000 Snickerimonteringar, 45443000 Fasadarbeten, 71310000 Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster, 71320000 Byggtekniska konstruktionstjänster, 71540000 Byggteknisk ledning, 71541000 Byggteknisk projektledning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen