613397-2020 - ResultatSverige-Lund: Konsulttjänster för personalförvaltning
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Omställningstjänster
Referensnummer: KS 2020/0614
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
79414000 Konsulttjänster för personalförvaltning
II.1.4.
Kort beskrivning
Syftet med upphandlingen är att täcka Lunds kommuns behov av omställningstjänster.
Ett omställningsprogram innebär att en medarbetare ges möjlighet att erhålla ett externt och professionellt stöd för att hantera sin omställningssituation och att hitta ny sysselsättning utanför Lunds kommun. Med sysselsättning kan exempelvis avses med nytt arbete, starta eget företag eller studier. För deltagande i programmet krävs en överenskommelse mellan Lunds kommun och medarbetaren.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
79610000 Personalförmedling, 79613000 Omflyttning av personal, 79998000 Coachning, 85312300 Vägledning och rådgivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Beskrivning av kontraktsföremålet
Ett omställningsprogram innebär att en medarbetare ges möjlighet att erhålla ett externt och professionellt stöd för att hantera sin omställningssituation och att hitta ny sysselsättning utanför Lunds kommun. Med sysselsättning kan exempelvis avses med nytt arbete, starta eget företag eller studier. För deltagande i programmet krävs en överenskommelse mellan Lunds kommun och medarbetaren. Närmare beskrivning av uppdraget framgår i punkt 4 krav på tjänsten.
Omfattning och volymerGenom åren har det rört sig om ca 10 - 15 omställningsinsatser av detta slag per år för Lunds kommun. Det är sannolikt att volymen är densamma kommande år, men det finns inga garantier att så är fallet.
Denna upphandling kommer att ligga till grund för ett ramavtal med en (1) Leverantör.
Typ av avtal
Ramavtal
Kvalitetssäkring
Anbudsgivaren ska tillämpa skriftliga dokumenterade kvalitetssäkringsrutiner som säkerställer att åtagandet/uppdraget genomförs enligt avtal och att överenskommen kvalitet upprätthålls under hela avtalsperioden och att uppdragen slutförs inom utsatt tid.
I det fall leverantören avser att anlita underleverantör för genomförande av uppdraget ska leverantören fortlöpande kontrollera att underleverantörer arbetar enligt leverantörens gällande kvalitetssäkringsrutiner.
Anbudsgivaren ska lämna en beskrivning av sina kvalitetssäkringsrutiner ovan, samt en kortfattad beskriva hur kvalitetssäkring av eventuella underleverantörers arbete kommer att ske.