613417-2020 - ResultatSverige-Herrljunga: Reparation och underhåll
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Hantverkartjänster - Bygg
Referensnummer: 20/3
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
50000000 Reparation och underhåll
II.1.4.
Kort beskrivning
Syftet med upphandlingen är att tillgodose beställarens behov av underhålls- och byggnadsarbeten på beställarens fastighetsbestånd, dess helägda dotterbolag samt externt förvaltade fastigheter. I avtalet ingår de mest vanliga förekommande arbetena inom branschen. Uppdragen kan bestå av t.ex. mindre nybyggnationer, om och tillbyggnad av befintliga byggnader, fönster- och dörrbyten, takarbeten samt underhållsarbeten. Även vissa gjutningsarbeten av t.ex grundplatta kan förekomma.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45210000 Byggnadsanläggning, 45261210 Takläggningsarbete, 45262300 Betongarbeten, 45262800 Ut- och tillbyggnadsarbeten, 45400000 Färdigställande byggnadsarbeten, 45421000 Snickeriarbeten, 45421100 Montering av dörrar, fönster och tillhörande element, 45453100 Renoveringsarbeten
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen