61343-2022 - ResultatSverige-Göteborg: Programvara för licenshantering
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Licensförsörjning
Referensnummer: C 2021-0949
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
48218000 Programvara för licenshantering
II.1.4.
Kort beskrivning
ärosätena söker en leverantör med ett brett utbud av programvaror med tillhörande tjänster där minst följande ska ingå: programvaror, licenser, molntjänster, konsulttjänster, utbildning och kortköp mm. Leverantören ska agera som en strategisk partner genom att bistå licenssamordnare och lokalt licensansvariga med sakkunnighet gällande främst löpande licensfrågor och inköp. Leverantören ska kunna hantera och köpa in alla typer av licenser som köparen har behov av inklusive uppdateringar/uppgraderingar. Leverantören förväntas ansvara för fakturering samt bistå med rådgivning och information om licensvillkor, priser, licensmodeller, support, uppgraderingsrätter, m.m.
Leverantören ska erbjuda samtliga licensformer/tillhandahållandemetoder som dennes underleverantör tillhandahåller. Exempelvis programvara för lokal installation, nätverksversioner, programvara som tillhandahålls som molntjänst m.fl.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
48517000 IT-programvara, 48900000 Diverse programvara och datorsystem, 72212218 Programvaruutvecklingstjänster för licenshantering, 72222300 IT-tjänster, 72260000 Programrelaterade tjänster, 72261000 Stödtjänster för programvara, 72267000 Underhåll och reparation av programvara
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Lärosätena söker en leverantör med ett brett utbud av programvaror med tillhörande tjänster där minst följande ska ingå: programvaror, licenser, molntjänster, konsulttjänster, utbildning och kortköp mm. Leverantören ska kunna hantera och köpa in alla typer av licenser som köparen har behov av inklusive uppdateringar/uppgraderingar.
Leverantören ska erbjuda samtliga licensformer/tillhandahållandemetoder som dennes underleverantör tillhandahåller.
Om upphandlingen
Bakgrund
De svenska universiteten och högskolorna nyttjar en rad olika programvaror. Behovet att enkelt införskaffa licenser för detta är stort och lärosätena har löst detta på olika sätt genom olika upphandlingar av en licenspartner. Vissa lärosäten har gått ihop och tecknat gemensamma avtal och vissa lärosäten har egna.
Omfattning
Lärosätena söker en leverantör med ett brett utbud av programvaror med tillhörande tjänster där minst följande ska ingå: programvaror, licenser, molntjänster, konsulttjänster, utbildning och kortköp mm. Leverantören ska agera som en strategisk partner genom att bistå licenssamordnare och lokalt licensansvariga med sakkunnighet gällande främst löpande licensfrågor och inköp. Leverantören ska kunna hantera och köpa in alla typer av licenser som köparen har behov av inklusive uppdateringar/uppgraderingar. Leverantören förväntas ansvara för fakturering samt bistå med rådgivning och information om licensvillkor, priser, licensmodeller, support, uppgraderingsrätter, m.m.
Leverantören ska löpande under avtalstiden förse avropande myndigheter med information avseende förändringar i licensvillkor samt större förändringar i tillhandahållandemetoder.
Leverantören ska tillse att de licenser som tillhandahålls är original licenser.