Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Bearbetning av dansk respektive tysk media
Referensnummer: 200029
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 79416000 Public relations
II.1.4.
Kort beskrivning
Tourism in Skåne ABs uppdrag att bearbeta dansk respektive tysk media med pressnyheter, relationsskapande insatser och bjuda in och samordna planering av pressresor i södra Sverige.
Uppdrag är indelat i två delområden, Tyskland och Danmark, med ett ramavtal för varje delområde, som tecknas med en leverantör per ramavtal.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Bearbetning av dansk media
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 75125000 Administration avseende turism, 75200000 Samhällstjänster, 79340000 Reklam och marknadsföring, 79400000 Företags- och managementrådgivning samt tillhörande tjänster, 79421000 Projektledning, förutom bygg – och anläggningsarbeten, 92312211 Skrivbyråtjänster, 98350000 Kultur- och fritidstjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Bearbeta dansk media med pressnyheter, relationsskapande insatser och bjuda in och samordna planering av pressresor i södra Sverige.
Kvalitetskriterium - Namn: Struktur och upplägg / Viktning: 1/3
Kvalitetskriterium - Namn: Relevans och nytta av tidigare erfarenhet och kompetens / Viktning: 1/3
Pris - Viktning: Mervärdesmodell
Bearbetning av tysk media
Del nr: 2
Bearbeta tysk media med pressnyheter, relationsskapande insatser och bjuda in och samordna planering av pressresor i södra Sverige.