613471-2021 - ResultatSverige-Landskrona: Mätinstrument
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Geodetiska mätinstrument
Referensnummer: ADM.2021.64
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
38410000 Mätinstrument
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser ramavtal för avrop av inköp av innovativa instrument för geodetiska mätning i fält samt service avtal.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
38296000 Mätdon, 38300000 Mätutrustning, 51210000 Installation av mätutrustning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Landskrona stad utför geodetiska mätningar i fält för t ex husutsättningar, gränsmarkeringar, projekteringsinmätningar mm. Staden innehar en instrumentpark från Trimble mätutrustning med totalstation, GNSS mottagare samt fältdator i 5 uppsättningar. Instrumenten har inhandlats i olika år från 2008 till 2020.
Staden vill med denna upphandling anskaffa ett ramavtal för nya inköp av högkvalitativ mätutrustning för att säkerställa att staden får den bästa utrustningen på marknaden med de funktionaliteter vi eftersöker. Det är viktigt att de nya instrumenten ger en sömlös kedja för dataflödet mellan instrumenten och till stadens databas.
Investeringsbudget för innevarande år är 664000 SEK. Anbudsgivaren kan betrakta detta som en vägledning för omfattningen. Staden lämnar ingen garanti för samma omfattning under avtalsperioden, utan omfattningen kan komma att förändras under denna period.
Maximal volym för ramavtalet är 3 000 000 SEK. När köp på detta avtal uppgått till maxvolymen ska avtalet upphöra att gälla snarast möjligt och en ny upphandling kommer att genomföras.Maxvolymen ska inte förväxlas med uppskattad omfattning för upphandlingen.
Avtalstiden är 1 år med möjlighet att förlänga 3 år (1+1+1).
Startdatum för avtalet kan bli uppskjutet vid en eventuell överprövning och vid händelser som staden rimligen inte kunnat förutse. Den totala avtalstiden kommer att vara oförändrad.