613475-2021 - ResultatSverige-Linköping: Datorer och datamateriel
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Accumulus-expansion
Referensnummer: LiU-2021-03334
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
30200000 Datorer och datamateriel
II.1.4.
Kort beskrivning
NSC driver sedan många år tillbaka lagringssystemet Accumulus åt SMHI. Det består av ett antal generationer hårdvara och delar av det brukar årligen bytas ut. Då vi för tillfället saknar avtal att köpa nästa generation behöver detta upphandlas. Målet är dels att köpa hårdvara (servrar med tillhörande diskar) och dels teckna ett flerårigt leveransavtal för kommande generationer.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
30230000 Datorrelaterad utrustning, 30234000 Lagringsmedier, 32584000 Datalagringsmedia, 48820000 Servrar, 50312000 Underhåll och reparation av datautrustning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Nationellt superdatorcentrum, NSC, driver sedan många år tillbaka lagringssystemet Accumulus åt Sveriges meteorologiska och hydrologiska institut, SMHI. Systemet expanderas 1-2 gånger per år och äldre generationer utrustning pensioneras även löpande. Olika leverantörer av hårdvara har förekommit under åren och integrerats av NSC som även står för all mjukvara. Denna upphandling gäller bara hårdvara samt service och support för denna.
Dagens miljö består av x86-servrar från HPE med antingen intern disk eller extern disklåda, beroende på vilken generation det är. Huvudkomponenter i dagens mjukvarustack är CentOS 7 och Lustre med ZFS för diskhanteringen. Total användbar volym i hela systemet är innan denna upphandling 17PB. En mer detaljerad beskrivning av uppdraget och kravställningen framgår av kapitel 2, Kravspecifikation.
Fortsättningsvis benämns upphandlingskontrakt som avtal.
Avgränsningar
Mjukvara som ska köras på lagringsservrarna tillhandahålls av NSC och ingår ej i upphandlingen.