Typ av upphandlande myndighet Departement eller annan central, regional eller lokal statlig myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Insamling, behandling och transporter av farligt avfall för Gästrike Återvinnare
Referensnummer: 13425
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 90520000 Hantering av radioaktivt, giftigt, medicinskt och farligt avfall
II.1.4.
Kort beskrivning
Gästrike Återvinnare upphandlar insamling, behandling och transporter av farligt avfall från hushåll inom Gästrike Återvinnares verksamhetsområde.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 8 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 90510000 Avfallshantering, 90511300 Insamling av avfall, 90512000 Avfallstransport, 90520000 Hantering av radioaktivt, giftigt, medicinskt och farligt avfall
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen