613529-2024 - Frivillig förhandsinsyn
Sverige – Diagnostisk utrustning – High-throughput array skanning plattform
Meddelande om frivillig förhandsinsyn
Tjänster - Varor
2. Förfarande
Förfarande
TitelHigh-throughput array skanning plattform
BeskrivningLinköpings universitet genomför en frivillig förhandsinsyn i enlighet med med LOU (2016:1145) 10 kap 5§, med avsikt att teckna avtal med Illumina AB. Avtalet gäller Iscan, en high-throughput array scanning platform (array scanning med tillhörande pipetteringsrobot) för att vara en del i en nationell diagnostisk service inom CG för hjärntumörer. För närvarande finns två CG enheter (Göteborg, Umeå) för hjärntumörsdiagnostik vilka ska utökas med ytterligare en nod vid LiU. De två nuvarande CG-enheterna använder metyleringsarrayer (Infinium MethylationEPIC BeadChip) från Illumina som avläses med hjälp av en iScan plattform. Eftersom den nya noden vid LiU kommer att fungera som en del i en nationell diagnostisk service inom CG för hjärntumörer innebär det att alla prover från CNS-tumörer i framtiden kommer att skickas till en av tre noder för klassificeras med hjälp av Illuminas metyleringsarrayer. För att kunna jämföra resultaten och samköra analyser så krävs det att noden vid BKV/COREF har samma utrustning som övriga noder. Upphandlande myndighet avser teckna ett avtal för köp, leverans och installation av ovanstående utrustning samt support och underhåll. Motivering till valet av förhandlat förfarande utan föregående annonsering enligt lag (2016:1145) om offentlig upphandling (LOU) 6 kap. 14 § p. 2 och 6 kap. 17 § p. 2 är att tjänsten endast kan tillhandahållas av en viss anbudsgivare av följande skäl: Konkurrens saknas då utrustningen måste vara kompatibel med befintlig utrustning. Utrustningen kan, mot bakgrund av ovan redovisade skäl samt genomförd marknadsanalys (se bilaga 1), endast tillhandahållas av en leverantör, Illumina AB, organisationsnummer 556867-0847. Ett avtal kommer att tecknas efter att avtalsspärr löpt ut. I samband med denna annons träder avtalsspärr i kraft. Denna avtalsspärr innebär att avtal inte kan tecknas förrän efter 10 dagar har gått. Uppgifter om leverantören Leverantörens namn: Illumina AB Organisationsnummer: 556867-0847
Intern identifierareBKV-2024-00207
Typ av förfarandeFörhandlat förfarande utan föregående meddelande om upphandling
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artVaror
Ytterligare om kontraktets artTjänster
Huvudklassificering (cpv): 33124100 Diagnostisk utrustning
Ytterligare klassificering (cpv): 38520000 Skannrar
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0000