613545-2023 - KonkurrensutsättningSverige-Norrköping: Avfallstjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Insamling av förpackningar och returpapper från återvinningsstationer i Norrköpings kommun inklusive skötsel
Referensnummer: ABV 2023/0465
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
90500000 Avfallstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Omfattning
Upphandlingen avser ramavtal för insamling, transport och avlämning av förpackningar från återvinningsstationer (”ÅVS”) inom det geografiska området Norrköpings kommun (”Området”). Uppdraget omfattar också städning inom ÅVS-området samt hantering och omhändertagande av avfall och farligt avfall vid ÅVS. Ramavtalet omfattar samtliga ÅVS inom Området. Antalet ÅVS kan förändras under avtalstiden till i övrigt oförändrade villkor. Beställaren uppskattar att antalet aktiva ÅVS vid avtalsstart kommer vara 16-20 stycken.
Avlämning av förpackningar sker till av beställaren upphandlad omlastningsstation.
Beställaren uppskattar den årliga totala volymen till ca 2 500 000 SEK per år. Volymen varierar från år till år och Beställaren förbinder sig inte till uppskattade volymer. Efter 2027 kommer troligen volymerna att minska då kravet på fastighetsnära insamling av förpackningar träder i kraft vilket gör att behovet av att slänga förpackningar vid ÅVS-stationer minskar.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
90510000 Avfallshantering, 90513000 Hantering av ofarligt avfall
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Bakgrund
Från och med 2024-01-01 tar Nodra över ansvaret för fastighetsnärainsamling av förpackningar och har sedan tidigare ansvaret för insamling av returpapper. Med anledning av detta upphandlas ramavtal för Insamling av förpackningar och returpapper från återvinningsstationer (ÅVS) i Norrköpings kommun inklusive skötsel.
Avfallsslag
Antal ton per år
Antal tömningar per år
Pappersförpackningar
Cirka 450
Cirka 2500
Plastförpackningar
Cirka 150
Cirka 1100
Metallförpackningar
Cirka 45
Cirka 100
Glasförpackningar
Cirka 250
Cirka 550
Returpapper
Cirka 300
Cirka 350
Beställaren uppskattar sitt totala behov av sådana tjänster som omfattas av ramavtalet till 15 000 000 SEK. Detta utgör ramavtalets takvolym. Om ramavtalets omsättning uppgår till takvolymen har beställaren rätt att säga upp avtalet till omedelbart upphörande. En sådan uppsägning påverkar inte giltigheten av avtalet som ingåtts dessförinnan.
Under avtalstiden kan förändringar komma att ske utifrån koncernbeslut, verksamhetsförändringar med mera som kan påverka behovet och volymen. Leverantören är skyldig att leverera det verkliga behovet.