613751-2022 - KonkurrensutsättningSverige-Eskilstuna: Yrkeskläder, särskilda arbetskläder och tillbehör
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Skydds- och arbetskläder Ambulansen
Referensnummer: IN-IN22-0152
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
18100000 Yrkeskläder, särskilda arbetskläder och tillbehör
II.1.4.
Kort beskrivning
Ramavtal avseende arbets- och skyddskläder till ambulanssjukvården.
Omfattning
Upphandlingen avser ramavtal på skydds- och arbetskläder till ambulanssjukvården i enlighet med vad som beskrivs i upphandlingsdokumenten.
Volymuppgifter
Det totala värdet av efterfrågade varor under aktuell avtalsperiod inklusive eventuell/a option/-er beräknas uppgå till ca 3 MSEK.
Uppgifterna baseras på föregående års inköpsvolymer samt en uppskattning av kommande behov. Någon garanti att erhålla viss volym ges inte.
Takvärde
Takvärdet i ramavtalet är 4 MSEK exkl. moms.
Om ramavtalets värde överstiger angivet belopp upphör ramavtalet att gälla utan ytterligare bekräftelse från någondera part. Parterna delar ett ömsesidigt ansvar att underrätta motparten om takvärdet uppnås.
Takvärdet ska inte ses som ett garanterat värde utan fastställer endast en övre gräns för ramavtalet.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
18110000 Arbetskläder för män, 18130000 Specialarbetskläder, 18143000 Skyddskläder
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen