613759-2022 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Värmeväxlare, luftkonditionerings- och kylutrustning samt filtreringsapparater
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal Klimat- och värmeaggregat
Referensnummer: 21FMV8419
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
42510000 Värmeväxlare, luftkonditionerings- och kylutrustning samt filtreringsapparater
II.1.4.
Kort beskrivning
Ramavtalet omfattar anskaffning av klimat- och värmeaggregat. Försvarsmakten använder klimat-/värmeaggregat till sina tält och containrar för att kyla och värma beroende på situation. Aggregaten ska vara mobila samt monterbara i containrar.
Ramavtalets omfattning kräver att leverantören ska kunna leverera ett helhetsåtagande som innefattar utöver anskaffning av ny utrustning även modifiering, service och underhåll av både ny och befintlig utrustning.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 100,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen