613815-2023 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Anläggningsarbeten för tunnlar
Meddelande om upphandling – försörjningssektorerna
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Tunnel HT2
Referensnummer: UH-2023-151
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45221240 Anläggningsarbeten för tunnlar
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser en horisontellt raiseborrad tunnel med vertikalt raiseborrat stigarschakt samt platsgjuten anslutning till stigarschakt under mark, vilken ansluter till platsgjuten konstruktion utförd i annan entreprenad.
Utförande entreprenad avseende tunnelborrning, cirka 100 meter horisontell tunnel, ca 35 meter stigarschakt med en diameter om ca 3,5 meter.
Arbetet kommer utföras i ett skyddsobjekt och kommer kräva ett säkerhetskyddsavtal.
Tidsplan - Arbete klart Q3-2024.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 100 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45221240 Anläggningsarbeten för tunnlar, 45315300 Anläggningar för elförsörjning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Platsgjutna konstruktioner och stödkonstruktioner enligt FU.