613837-2021 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Tolktjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Teckenspråkstolkar
Referensnummer: Af-2021/0049 6486
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
79540000 Tolktjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Beskrivning av kontraktsföremålet
Arbetsförmedlingen inbjuder till att lämna anbud i ramavtalsupphandling av Teckenspråkstolkar.
Tjänster som efterfrågas är:
Teckenspråkstolkning
Dövblindtolkning
Tecken som stödtolkning
Skrivtolkning
Hur och var tjänsterna ska levereras framgår under avsnitt Anbudsområden och i dokument Krav på tjänsten.
Referensnummer
Arbetsförmedlingens diarienummer: Af-2021/0049 6486.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 100 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Bakgrund
Arbetsförmedlingen har ett sektorsansvar för handikappfrågor inom arbetsmarknadspolitiken som bland annat innebär att personer med funktionsnedsättning på lika villkor som övriga ska kunna ta del av Arbetsförmedlingens service och av de arbetsmarknadspolitiska insatserna.
Arbetsförmedlingen har också uppdraget att tillgängliggöra verksamheten för personer med funktionsnedsättning enligt den nationella handlingsplanen för handikappolitiken. I linje med dessa uppdrag ska den arbetsmarknadspolitiska verksamheten, det vill säga både Arbetsförmedlingens tjänster och de arbetsmarknadspolitiska programmen, vara tillgänglig för personer med funktionsnedsättning.
För barndomsdöva, dövblinda, vuxendöva och hörselskadade som behöver tolk för att kunna kommunicera ska tolkstöd erbjudas i kontakterna med Arbetsförmedlingen vid enskilda samtal, gruppinsatser, samt vid deltagande i arbetsmarknadspolitiska program och insatser.
Enligt förvaltningslagen (1986:223) 8 § har Arbetsförmedlingen ansvar att anlita tolk när myndigheten "har att göra med någon som inte behärskar svenska eller som är allvarligt hörsel- eller talskadad."
Den efterfrågade tjänsten ska inte på något sätt ersätta landstingens uppdrag för vardagstolkning, utan den ska ge målgruppen tolkstöd för att kunna ta del av den arbetsmarknadspolitiska verksamheten på lika villkor som övriga medborgare.
För övrig information om Arbetsförmedlingens uppdrag och verksamhet ombeds anbudsgivare besöka www.arbetsformedlingen.se.
Sista anbudsdag
Anbud ska vara Arbetsförmedlingen tillhanda senast:
2022-01-13 23:59.
Observera att eventuell support från Mercell TendSign endast ges under kontorstid.
Anbudsöppning
Anbudsöppning sker hos Arbetsförmedlingen. Vid anbudsöppningen deltar minst två (2) tjänstemän från Upphandlingsavdelningen. Anbudsöppningen är inte offentlig. På begäran av en anbudsgivare kan dock en av Handelskammaren utsedd person närvara. Kostnader för detta ska betalas av den som framställt begäran.
Anbudsöppning kommer att ske: 2022-01-14 06:00.