613880-2020 - ResultatSverige-Tranås: Hemkörning av varor
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Dagligvaror inom hemtjänsten (bistånd)
Referensnummer: IN422993
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
85312200 Hemkörning av varor
II.1.4.
Kort beskrivning
Tranås kommuns upphandlingsavdelning inbjuder härmed på uppdrag av hemtjänsten att lämna anbud till inköp av dagligvaror med beviljad bistånd. I dagsläget är det ca 120 st. kunder som är beviljade inköpsservice via bistånd. Hemkörningen sköts internt i kommunen då det är biståndsbeslut. Den fysiska butiken ska därav vara placerad inom Tranås kommuns tätort.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
15000000 Livsmedel, drycker, tobak o d, 15800000 Diverse livsmedel, 55521100 Hemkörning av mat
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Inledning
Tranås kommuns upphandlingsavdelning inbjuder härmed på uppdrag av hemtjänsten att lämna anbud till inköp av dagligvaror med beviljad bistånd. I dagsläget är det ca 120 st. kunder som är beviljade inköpsservice via bistånd. Detta antal kan komma att förändras under avtalstiden. Personalen i kommunen ska köra hem varorna från butiken till brukarna. Hemkörningen sköts internt i kommunen då det ingår i biståndsbeslutet. Den fysiska butiken ska därav vara placerad inom Tranås kommuns tätort.
Tranås kommun har under 2019 handlat dagligvaror för ca 600 000 SEK och kan ses som en indikation på kommande volym men kan dock inte garanteras. Omfattningen kan komma att förändras under avtalstiden. Leverantören förbinder sig att leverera Tranås kommuns verkliga behov.
Ramavtal kommer att tecknas med vinnande anbudsgivare (1st).Detta ramavtal ska ses som ett komplement till kommunens befintliga ramavtal livsmedel.
Den butik som avtal tecknas med ska erbjuda ett heltäckande sortiment av dagliga livsmedel i konsumentförpackning såsom färskt och fryst kött, charkvaror, mejerivaror, färskt bröd, frukt och grönt etc. Samt ett sortiment av övriga dagligvaror i konsumentförpackning såsom hygienartiklar, städartiklar, toalett- och hushållspapper etc. likt butiker som Coop, Ica Kvantum, Hemköp, Willys m.fl.