613961-2021 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Stadsplanering
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Konsulttjänster inom regional utvecklingsplanering och genomförande, SLL3607
Referensnummer: FSN 2021-0229
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71410000 Stadsplanering
II.1.4.
Kort beskrivning
Denna upphandling omfattar fem huvudområden med tillhörande 17 st. anbudsområden.
Område A Hållbar regional tillväxt
Område B Rumslig struktur
Område C Transporter och trafikplanering
Område D Avancerade GIS-analyser
Område E: Demografiska prognoser och information
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
71000000 Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster, 71240000 Arkitekt-, ingenjörs- och planeringstjänster, 71300000 Ingenjörstjänster, 71311000 Konsulttjänster för väg- och vattenbyggnad, 71800000 Konsulttjänster med avseende på vattenförsörjning och avfall, 79000000 Företagstjänster: lagstiftning, marknadsföring, rådgivning, rekrytering, tryckning och säkerhet, 79300000 Marknadsundersökningar och ekonomiska undersökningar; opinionsundersökningar och statistik, 79400000 Företags- och managementrådgivning samt tillhörande tjänster, 79410000 Företags- och organisationsrådgivning, 79411100 Konsulttjänster för företagsutveckling
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen