614013-2023 - ResultatSverige-Stockholm: Snöröjning
Meddelande om tilldelning av kontrakt – försörjningssektorerna
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Funktionsupphandling snöröjning Kapellskärs Hamn
Referensnummer: SH 2023/207
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
90620000 Snöröjning
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser en funktionsentreprenad gällande snöröjning av Beställarens markytor i Kapellskärs hamn och omfattar bl.a. snörenhållning, snöbortforsling, hantering av snöupplag, halkbekämpning, vattenbegjutning, sandsopning och upptagning av sand. Leverantören ska initiera erforderliga åtgärder och välja arbetsmetod samt frekvens för att uppfylla kraven på snöröjning och halkbekämpning. Innan varje insats ska dock Leverantören söka Beställarens godkännande av åtgärderna
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen