614041-2019 - KonkurrensutsättningSverige-ALVESTA: Förmedling av personal, även tillfälligt anställda
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Tolkförmedlingstjänster
Referensnummer: 19/62
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
79620000 Förmedling av personal, även tillfälligt anställda
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandling av tolkförmedlingstjänster
Beskrivning av uppdraget
Denna upphandling avser ramavtal för tolkförmedlingstjänster för Alvesta Kommunkoncern. Förfrågan avser både planerad och akut tolkförmedling, dygnets alla timmar, året runt.
Enligt §13 förvaltningslagen (2017:900) har myndigheter ansvar för att anlita tolk när de har att göra med någon som inte behärskar svenska språket. Upphandlingen avser det samlade behovet av språktolkar för personer som har behov av tolk i kontakter med kommunen.
Upphandlande myndighet handlar tolkförmedlingstjänster för cirka 800 tkr årligen, främst distanstolk.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
79540000 Tolktjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Denna upphandling avser ramavtal för tolkförmedlingstjänster för Alvesta Kommunkoncern. Förfrågan avser både planerad och akut tolkförmedling, dygnets alla timmar, året runt.Enligt §13 förvaltningslagen (2017:900) har myndigheter ansvar för att anlita tolk när de har att göra med någon som inte behärskar svenska språket. Upphandlingen avser det samlade behovet av språktolkar för personer som har behov av tolk i kontakter med kommunen.Upphandlande myndighet handlar tolkförmedlingstjänster för cirka 800 tkr årligen, främst distanstolk. Behov av tolktjänster finns hos samtliga förvaltningar och bolag inom kommunen, främst hos förvaltningen för arbete och lärande. Kommunens beställare avgör vilken typ av tolkning som ska beställas inför varje uppdrag.
Upphandlingens syfte är att säkerställa köparens behov av tillgång till erfarna tolkar och översättare. Målet är att uppnå ett kostnadseffektivt hanterande med hjälp av professionella leverantörer.
Följande tjänster är aktuella för denna upphandling:
— Distanstolkning- Akut tolk (distans)
— Platstolkning
Anbud kan lämnas på hela eller delar av upphandlingen.Upphandlande enhet har för avsikt att teckna avtal med upp till två (2) leverantörer för respektive avtalsområde. Av dessa kommer den leverantör som uppnått bäst resultat i utvärderingen anlitas i första hand, näst bäst resultat i andra hand.
Avtalstid
Avtalsperioden är 2020-07-01 – 2022-06-30 med rätt till förlängning i två år, ett år i taget, t o m 2024-06-30.
Upphandlande enhet
Upphandlande enhet är Alvesta kommunkoncern.
Kontaktperson under anbudstiden
Handläggare under anbudstiden är: Danielle Berggren
Upphandlare
Alvesta Kommun
Tfn 0472-151 64
danielle.berggren@alvesta.se