614044-2019 - KonkurrensutsättningSverige-SÄFFLE: Programvara och informationssystem
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Verksamhetssystem för handläggning och dokumentation Vård Omsorg
Referensnummer: SOC 2019-255
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
48000000 Programvara och informationssystem
II.1.4.
Kort beskrivning
Säffle kommun/Socialförvaltning avser upphandla Verksamhetssystem.
Upphandlingens syfte är att tillgodose socialnämndens behov av ett, för den enskilde, rättssäkert verksamhetssystem som är enkelt för medarbetarna att använda. Beställaren behöver ett system som klarar av de åtaganden socialnämnden har enligt gällande lagstiftning, underlätta det administrativa arbetet, kunna leverera lagstadgad statistik och rapporter för uppföljning av ekonomi, resultat och kvalitet. Socialnämndens verksamheter ska med hjälp av systemet kunna möta morgondagens krav, förväntningar och behov. Upphandlat system ska kunna hantera för socialnämnden samtliga aktuella lagrum, rutiner och organisation, vara ett systemstöd för beställning av uppdrag, uppföljningar etc.
Se ytterligare info i upphandlingsdokumenten.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
48000000 Programvara och informationssystem, 72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlingens syfte är att tillgodose socialnämndens behov av ett, för den enskilde, rättssäkert verksamhetssystem som är enkelt för medarbetarna att använda. Beställaren behöver ett system som klarar av de åtaganden socialnämnden har enligt gällande lagstiftning, underlätta det administrativa arbetet, kunna leverera lagstadgad statistik och rapporter för uppföljning av ekonomi, resultat och kvalitet. Socialnämndens verksamheter ska med hjälp av systemet kunna möta morgondagens krav, förväntningar och behov. Upphandlat system ska kunna hantera för socialnämnden samtliga aktuella lagrum, rutiner och organisation, vara ett systemstöd för beställning av uppdrag, uppföljningar etc. Systemet ska kunna användas i såväl egen regi, som av externa utförare inom upprättat Avtal. En viktig del i socialnämndens kvalitetsarbete är kravet på samverkan och helhetssyn för de medborgare vi möter. Det är därför viktigt att systemet underlättar samverkan mellan olika lagområden och verksamhetsgrenar för att kommunen ska kunna göra bedömning och beslut baserat på en helhetssyn. Systemet ska ge förutsättningar för ett sammanhängande informationsflöde mellan olika huvudmän. Säffle kommun vill att medborgarna i framtiden ska kunna få ökad insyn och åtkomst till information om sina ärenden, kunna ansöka om insatser och lämna och hämta uppgifter. Informationsöverföringen ska kunna ske direkt mot systemet alternativt integreras med en plattform för utveckling av e-tjänster/ medborgarportal. Systemet ska finnas på den offentliga marknaden idag med fungerande standardsystem som är anpassat till de lagar och avtal som gäller inom den kommunala sektorn. Det bör vara möjligt att med lätthet göra lokala anpassningar av funktionerna. Systemet ska uppfylla alla nuvarande lagkrav samt ska kunna anpassas efter tillkommande lagkrav och direktiv. Systemet ska stödja kommunens behov av funktionella lösningar för administrativt arbete inom nämndens verksamhetsområde