614127-2019 - KonkurrensutsättningSverige-Sollentuna: Gaturenhållning och gatsopning
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Vinterväghållning och barmarksskötsel, Gata
Referensnummer: SK2019-0185
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
90610000 Gaturenhållning och gatsopning
II.1.4.
Kort beskrivning
Entreprenaden består av vinterväghållning (snöröjning och halkbekämpning) samt barmarksskötsel, gata inom Sollentuna kommun. I barmarksskötsel ingår skräpplockning och tömning av papperskorgar. Leverantören ska vintertid även tillhandahålla jour för att uppfylla kvalitetskraven dygnet runt.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 54 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
90610000 Gaturenhållning och gatsopning, 90611000 Gaturenhållning, 90620000 Snöröjning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen