2. Förfarande
Förfarande
Titel: Frivillig förhandsinsyn avseende direktupphandling konstnärlig tjänst SHM:SK
Beskrivning: Statens konstråd har för avsikt att ingå skisskontrakt (á 120 000 SEK) med option att avropa genomförandekontrakt (á 2 900 0000 SEK) avseende en ny konstnärlig gestaltning för Historiska museet och Ekonomiska museet. Projektet och upphandlingen genomförs i samverkan med Statens historiska museer.
Intern identifierare: Ddnr:3.1.6/2024:233
Typ av förfarande: Annat förfarande i ett steg
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 92310000 Konstnärligt och litterärt skapande samt tolkningar
Ytterligare klassificering (cpv): 92311000 Konstverk
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0000
Optioner:
Beskrivning av alternativen: option att avropa genomförandekontrakt (á 2 900 0000 SEK) avseende genomförande av den föreslagna konstnärliga gestaltningen som tagits fram av konstnären (leverantören) inom ramen för skissuppdraget.