614151-2019 - KonkurrensutsättningSverige-HÄRNÖSAND: Projektledning, förutom bygg – och anläggningsarbeten
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Processledare i projektet jämställdhet i skogsbranschen
Referensnummer: 301-9900-2019
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
79421000 Projektledning, förutom bygg – och anläggningsarbeten
II.1.4.
Kort beskrivning
Länsstyrelsen i Västernorrland inbjuder er att lämna anbud avseende Processledare i projektet jämställdhet i skogsbranschen. Upphandlingen avser ett anbudsområde.
I projektet vill Länsstyrelsen i Västernorrland tillsammans med branschen skapa förutsättningar för en långsiktig, konkurrenskraftig, hållbar och lönsam skogsnäring. Vi har ett särskilt ansvar när det gäller att förändra attityder och att leda detta förändringsarbete så att alla människor har samma rättigheter, möjligheter och skyldigheter oavsett kön i vår bransch.
Den geografiska avgränsningen är Västernorrlands län. Projektets tre huvudområden; arbetsliv, enskilt skogsägande och utbildning, är i första hand inriktade mot skogsbruk. De insatser som kommer att genomföras inom ramen för projektet kommer dock att kunna ha positiva effekter på jämställdhetsarbetet i hela länet skogsbransch.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
98200000 Konsulttjänster med avseende på lika möjligheter
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Uppdragsbeskrivning
Syftet med projektet är att stärka attraktionskraften i skogsbranschen utifrån ett jämställdhetsperspektiv. Det ska göras genom att:
Utforma åtgärder av strategisk art som ska leda till att arbetet med jämställdhet inom skogsbrukssektorn kommer vidare till nästa steg, då en reell och varaktig förändring infinner sig samt där förändringsarbetet får genomslag.
Vara modiga i utformningen av mål och insatser
Identifiera och hantera motstånd
Rikta fokus mot de normer som förknippar skoglig kunskap och kompetens med män och maskulinitet
Projektet tar avstamp i den handlingsplan som tagits fram i samverkan med länets skogsföretag och som utgår ifrån tre huvudområden:
Enskilt skogsägande och företagande
Rekrytering och utbildning
Arbetsliv
Projektets arbete omfattar såväl det målstyrda arbetet som har sin grund i de jämställdhetspolitiska målen som det lagsstyrda arbete som varje arbetsgivare är skyldiga att arbeta med genom diskrimineringslagens aktiva åtgärder.
Projektet har en budget för processledare på 2,1 mkr, motsvarande ca 40 % av en heltid. Utöver det finns 270 tkr för konferenskostnader som Länsstyrelsen förvaltar till genomförande av processledarens föreslagna aktiviteter. Länsstyrelsen avser att efter genomförd upphandling teckna avtal med en leverantör. Avtalet beräknas träda i kraft i februari 2020 och ska i första hand gälla fram till 2022-12-31, med möjlighet till förlängning.
Uppdraget beräknas starta kort efter avtalstecknande. Samtliga krav och villkor framgår av förfrågningsunderlaget och de bilagor som följer.