614208-2019 - KonkurrensutsättningSverige-Bromölla: Avlägsnande av slam
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Slamhämtning i Bromölla kommun
Referensnummer: Dnr 2019/832
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
90513600 Avlägsnande av slam
II.1.4.
Kort beskrivning
Entreprenaden omfattar tömning, borttransport och avlämning av
• slam från enskilda avloppsanläggningar,
• slam från fettavskiljare,
Beställaren svarar för kundtjänst, registerhållning och fakturering av avfallsavgifter för samtliga uppdrag enligt detta förfrågningsunderlag.
Avlämningsplats för slam från fettavskiljare är Kristianstads Biogas AB i Karpalund.
Avlämningsplats för slam och avloppsvatten från enskilda avloppsanläggningar är Bromölla reningsverk.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 3 200 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen