614237-2019 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Mätningstjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Inmätning av offentlig belysning
Referensnummer: T2019-01023
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71355000 Mätningstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Uppdraget består av mättjänster, inom i första hand området offentlig belysning, åt trafikkontoret.
Arbetena utförs till största delen på objekt där belysningsanläggning byggts ut och toning, inmätning samt dokumentation utförs efter återfyllning. Utöver markförlagda belysningskablar ska även rör, stolpar/fundament, belysningscentraler och övriga anläggningskomponenter mätas in och dokumenteras.
Dokumentation utförs i trafikkontorets webbaserade IT-miljö dpPower.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
71314100 Tjänster på elområdet, 71600000 Teknisk provning, analys och konsulttjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen