614239-2019 - KonkurrensutsättningSverige-Gävle: Elektricitet, värme, sol- och kärnenergi
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Portföljförvaltning och El-kraftsleveranser
Referensnummer: RS 2019/747
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
09300000 Elektricitet, värme, sol- och kärnenergi
II.1.4.
Kort beskrivning
Portföljförvaltning och El-kraftsleveranser till Region Gävleborg.
Avtalstid
Avtalet avses träda i kraft 9.3.2020 och gälla till 30.6.2024, med möjlighet för Regionen upp till 2 års förlängning.
Leverans av El-kraft avses påbörjas 1.7.2020.
Eventuell förlängning meddelas senast sex (6) månader före avtalsperiodens utgång.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen