61432-2019 - KonkurrensutsättningSverige-Stenungsund: Bygg- och anläggningsarbeten: skolbyggnader
Meddelande om upphandling
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Hallerna Idrottshall, Stenungsunds Kommun. Nybyggnation
Referensnummer: 2019-83
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45214200 Bygg- och anläggningsarbeten: skolbyggnader
II.1.4.
Kort beskrivning
Entreprenaden avser nybyggnad av Idrottshall med omklädningsrum och fyra stycken klassrum, träslöjdsal, textilslöjdsal, NO/Teknik/ Bildsal och Musiksal i Stenungsunds kommun.
Byggnad omfattar skola i två plan, idrottshall med omklädningsrum och teknikrum inklusive ombyggnation i befintlig skola med personalutrymmen.
I anslutning till skolan ska en befintlig komplementbyggnad flyttas.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45212200 Bygg- och anläggningsarbeten: idrottsanläggningar, 45212230 Byggnation av omklädningsrum, 45262700 Ombyggnadsarbete, 45300000 Byggnadsinstallationsarbeten, 45400000 Färdigställande byggnadsarbeten, 45454000 Ombyggnadstjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen