614369-2021 - ResultatSverige-Uppsala: Miljötekniska konsulttjänster
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Tekniska konsulter avseende: Fukt, inomhusmiljö, miljöinventering bygg samt luftkvalité utomhus
Referensnummer: SFB-2020-00607
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71313000 Miljötekniska konsulttjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Denna upphandling avser ramavtal för tekniska konsulter avseende Fukt, inomhusmiljö, miljöinventering bygg samt luftkvalité utomhus. Avropade uppdrag omfattar konsultuppdrag för mindre, medelstora och stora projekt, totalentreprenader (ABT 06) och utförandeentreprenader (AB 04) av nyproduktions, underhålls- och ombyggnadskaraktär samt vid misstänkt byggnadsrelaterad ohälsa.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
71310000 Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster, 71313450 Miljöövervakning för bygg- och anläggningsarbeten
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen