614372-2021 - ResultatSverige-Lysekil: Vägtransporter
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Mat- och varutransporter Lysekils kommun
Referensnummer: SBN 2021-00060
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
60100000 Vägtransporter
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar transporter av tillagad mat från kommunens centralkök till mottagningskök. Även varuleveranser från centralköket ingår.
Omfattning
Detta ramavtal omfattar transport av mat samt varor inom kommunens mellan kommunens olika verksamheter.
Transporterna avser främst:
Transport av transportskåp för varm mat där värmekedjan ej bryts vid transport det vill säga el-kontakt i transportbil.
Transport av transportskåp för varm mat där transportvägen är så kort att värmekedjan kan brytas en kortare tid.
Transport av transportskåp för kall mat.
Transport för diverse kolonialvaror som beställs varje vecka
Transport för mjölkprodukter, potatis, grönsaker etc.
Vissa transporter kan komma ske i egen regi och andra typer av transporter upphandlas separat.
Upphandlingsförfarande
Öppet förfarande enligt lagen (2016:1145) om offentlig upphandling med förändringar och tillägg.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
55521200 Måltidsleveranser
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen